Veľká príručka: tehotenstvo týždeň po týždni

príručka tehotenstvo týždeň po týždni

Milé mamičky, gratulujeme vám ku krásnemu ,,balíčku“, ktorý si nosíte pod srdcom. Čaká vás pekné, miestami náročné obdobie plné zmien, ktoré zavŕšite darovaním života človiečikovi, ktorý pre vás bude znamenať všetko. Aby ste si tento čas užili a využili ho vo váš prospech aj v prospech vášho bábätka, prinášame vám informácie, ktoré vám môžu pomôcť, aby ste sa vy aj váš potomok cítili zdraví po telesnej aj duševnej stránke. Lebo pri tehotenstve platí dvojnásobne, že zdravie je prvoradé.

 

Tehotenstvo: trvanie a delenie

Dĺžka tehotenstva sa udáva prevažne v ukončených týždňoch alebo v tzv. lunárnych mesiacoch (jeden mesiac má 28 dní, 4 týždne). Začína sa počítať od PRVÉHO dňa POSLEDNEJ menštruácie.

Všeobecne sa počíta, že gravidita trvá 280 dní, teda 10 lunárnych mesiacov, t. j. 40 týždňov.

Ďalšie delenie je na tzv. TRIMESTRE:

 1. TRIMESTER trvá od počatia po ukončený 13. týždeň tehotenstva (ďalej len ,,tt“)
 2. TRIMESTER trvá od 14. tt po ukončený 27. tt
 3. TRIMESTER trvá od 28. tt až po pôrod

 

Na čo myslieť ešte pred otehotnením?

Ak plánujete tehotenstvo a chcete vytvoriť optimálne podmienky na otehotnenie, mali by ste zmeniť, resp. prispôsobiť svoj životný štýl týmto pravidlám: prestať fajčiť, menej sa stresovať, viac sa hýbať, nebyť podvyživená ani obézna. Čo sa týka stravy, zdravé a KVALITNÉ jedlo môžete doplniť aj o tieto minerály a vitamíny:

 • kyselinu listovú
 • vitamíny D, E, C, B
 • vápnik
 • železo
 • zinok
 • meď
 • selén.
 •  

Chlapček či dievčatko?

Veľa mamičiek po zistení, že sú tehotné, rieši túto otázku. Bude to chlapček alebo dievčatko? Aj keď v konečnom dôsledku je to jedno (hlavne nech je TO zdravé), predsa len intuitívne vždy preferujú jedno z pohlaví. Ak chcete ovplyvniť pohlavie dieťatka, je tu štúdia, ktorá vám v tom vie napomôcť. Pohlavie dieťatka totiž ovplyvňuje spermia, ktorá je nositeľkou chromozónov X (ženský) a Y (mužský).

Spermia s mužským chromozónom sa pohybuje rýchlejšie, ale prežije kratšie.

PRAVDEPODOBNE bude chlapec, keď:

K styku dôjde v čase, keď ste najplodnejšia (cca 14 dní pred menštruáciou)

Spermia so ženským chromozónom sa pohybuje pomalšie, ale prežije dlhšie.

PRAVDEPODOBNE bude dievča, keď:

K styku dôjde v období do 3 dní pred tým, ako ste  najplodnejšia (cca. 15 – 17 dní pred menštruáciou)

tehotenstvo týždeň po týždni

1. TÝŽDEŇ TEHOTENSTVA

Počíta sa od prvého dňa poslednej menštruácie, aj keď vaše dieťa ešte nemohlo byť fyzicky počaté. To sa udeje v skutočnosti až v druhom/treťom týždni tehotenstva.

AKO PREBIEHA POČATIE?

Približne na 14. deň menštruačného cyklu sa uvoľní zrelé vajíčko, ktoré na ceste do maternice môže byť oplodnené. Ak sa tak stane, uhniezdi sa v maternici. Ak nie, vyplaví sa v podobe menštruácie.

3 FÁZY MENŠTRUAČNÉHO CYKLU

 1. fáza (od 1. dňa menštruácie po cca 14. deň) – vajíčko nie je schopné oplodnenia
 2. fáza (od 14. dňa po 21. deň) – možné oplodnenie
 3. fáza (od 22. dňa)  – vajíčko v štádiu rozkladu, nie je možné oplodniť.

2. TÝŽDEŇ TEHOTENSTVA

Je to obdobie, kedy dochádza k ovulácii – kedy je najväčšia pravdepodobnosť, že otehotniete.

ČO SA DEJE PRI OPLODNENÍ?

Muž pri orgazme vylúči cca 200 až 400 miliónov spermií do pošvy ženy. Spermia, ktorá prenikne do vajíčka, stráca bičík, zväčší svoj objem, splynie s vajíčkom a vytvorí zárodočnú bunku. Ak sa ešte vajíčko neuvoľnilo, je schopná prežiť vo vajcovode až 48 hodín.

K oplodneniu vajíčka spermiou dochádza vo vajíčkovode a tá sa potom presúva do maternice. V priebehu cesty sa začína deliť. Pod vonkajšou vrstvou buniek sa vytvorí tzv. blastocysta, ktorá sa na cca 5. deň ovulácie začína uhniezdovať. Tak vznikne základ budúceho embrya.

 

3. A 4. TÝŽDEŇ TEHOTENSTVA

RADY A TIPY

Aké príznaky môžu napovedať, že ste tehotná ešte pred použitím testu?

 1. Vynechanie menštruácie – pozor na ,,falošnú menštruáciu“ – spôsobujú ju meniace sa hormóny tým, že narušujú drobné cievy na maternici, ktoré môžu vyvolať špinenie a mierne kŕče.
 2. Ranné nevoľnosti – najčastejšie ráno, ale môžu pretrvávať počas celého dňa.
 3. Časté močenie – zvýšený prítok krvi do panvovej oblasti tlačí na močový mechúr.
 4. Zvýšená únava – kvôli zrýchleniu metabolizmu, aby vyživoval nie len vás, ale aj vaše dieťa.
 5. Citlivé prsia – vplyv hormonálnych zmien.
 6. Zvláštne chute – vplyv hormonálnych zmien.
 7. Čuch – vplyv hormonálnych zmien.
 8. Vaginálny výtok bez svrbenia a pálenia – kvôli tvorbe ,,hlienovej zátky“, ktorá chráni dieťa pred infekciami.
Tretí a štvrtý týždeň tehotenstva

5. A 6. TÝŽDEŇ TEHOTENSTVA

RADY A TIPY

Bunky sú už veľmi citlivé na výživu, ktorú prostredníctvom vás prijímajú. Nevoľnosti zabránite, alebo ju zmiernite, keď sa vyhnete tučným a korenistým jedlám, budete piť dostatok tekutín – najmä vody, prípadne mätový či zázvorový čaj. Dbajte na dostatok kyseliny listovej, ktorá zabraňuje vzniku defektov.

Veľký význam sa okrem kyseliny listovej pripisuje aj jódu. Jód je najviac zastúpený v hormónoch štítnej žľazy, ktorej hormón tyroxín určuje rast a vývoj organizmu, dodáva bunkám potrebnú ,,energiu“ na fungovanie. Jód je potrebný prijímať zvonku, napr. vo forme jodidovanej soli, avšak to pre tehotnú ženu môže predstavovať riziko vyššieho krvného tlaku a zavodňovania. Preto vhodná forma je práve cez výživové doplnky.

Zvyšujte obranyschopnosť prebiotickými oligosacharidmi, ako sú banány, cesnak, cibuľa, paradajky. Doprajte si antioxidanty, ktoré chránia zdravé bunky, ako ovocie a zelenina (vit. C) alebo paradajky (lykopén).

Jednoduché dávkovanie Jodis

7. TÝŽDEŇ TEHOTENSTVA

RADY A TIPY

Ak ste doteraz odkladali prvú návštevu u gynekológa po pozitívnom tehotenskom teste, je načase ísť za ním. Okrem potvrdenia gravidity, či už cez krvné testy alebo ultrazvuk, sa vypočíta, v koľkom týždni ste, stanovuje sa predbežný termín pôrodu.

Tehotenský preukaz

Vystavuje sa medzi 7. – 11. týždňom tehotenstva (cca na 2. návšteve v poradni pre tehotné). Odporúča sa nosiť ho vždy pri sebe (aj na zahraničné cesty). Slúži aj pri príjme na pôrodnícke oddelenie ako informačný základ

Tehotenský preukaz obsahuje:

  1. Osobné údaje
  2. Údaje o rodinných a osobných anamnézach
  3. Históriu predchádzajúcich tehotenstiev
  4. Prehľad gynekologických ochorení a ich liečby
  5. Popis menštruačného cyklu
  6. Dátum nástupu na materskú
  7. Dátum pôrodu – buď podľa poslednej menštruácie (ak bola pravidelná), alebo podľa ultrazvuku (pri nepravidelnej)
  8. Krvný tlak
  9. Váha
  10. Výsledok orientačného vyšetrenia moču
  11. Ultrazvukové vyšetrenia
   • 10. – 12. týždeň
   • 20. – 22. týždeň
   • 30. – 32. týždeň

 

8. TÝŽDEŇ TEHOTENSTVA

KOĽKO PRIBERAŤ V TEHOTENSTVE?

Všeobecne sa odporúča, aby ženy pribrali min. 7 kg a max. 16 kg. Rovnomerné a pomalé priberanie zabezpečuje lepšiu adaptáciu tela na rastúcu veľkosť a aj nepretržité zásobovanie živinami. Žiadny extrém nie je dobrý – podvyživené mamičky mávajú problém s potratmi, obézne ženy mávajú častejšie tehotenskú cukrovku, vysoký krvný tlak.

ôsmy týždeň tehotenstva

9. TÝŽDEŇ TEHOTENSTVA

RADY A TIPY

Pomaly môžu odznievať nevoľnosti a nastúpiť tehotenské chute. Pamätajte, že nemáte jesť za dvoch, ale dvakrát tak kvalitne.

Mamička môže pociťovať zvýšenú únavu, mala by sa vyhýbať surovým potravinám, ako sú mäso, vajcia, nepasterizované mlieko a mliečne výrobky, pečeňové paštéty, niektoré morské ryby ako mečúň a žralok (obsahujú ortuť).

Naopak v malom množstve (tuniak, pstruh) poskytujú omega-3 mastné kyseliny potrebné pre vývoj mozgu, ako aj jód (v akejkoľvek podobe), ktorý tiež ovplyvňuje rast a nervovú sústavu. Jeho nedostatok môže v neskoršom období po narodení spôsobiť problémy s chápaním a učením, znížiť inteligenciu, či prispieť k poruchám sluchu.

9. až 11. týždeň je vhodný na prvý tehotenský ultrazvuk (dôležité aj kvôli určeniu termínu pôrodu, ak neviete dátum svojej poslednej menštruácie, prípadne chodila nepravidelne).

Objem krvi sa zvyšuje až o 50 %, preto môžete pociťovať únavu a slabosť – váš gynekológ by o tom mal vedieť, aby predpísal vhodné vitamíny a hlavne železo.

CESTOVANIE V TEHOTENSTVE

Cestovanie je najideálnejšie medzi 4. a 7. mesiacom tehotenstva. Ak plánujete cestovať lietadlom, zistite si podrobnosti vopred u svojho leteckého prepravcu – hlavne vo vyšších štádiách môžu vyžadovať špeciálne potvrdenie od lekára.

Počas celého tehotenstva sa neodporúča cestovať do rozvojových krajín s nízkym hygienickým štandardom, do miest s vysokou nadmorskou výškou.

10. TÝŽDEŇ TEHOTENSTVA

RADY A TIPY

Aby sa železo správne vstrebalo, doprajte si aj vitamín C. POZOR, vyhnite sa, alebo obmedzte prísun kofeínu – spomaľuje vstrebávanie železa.

Jód má veľkú výhodu, pretože na vstrebávanie nepotrebuje žiadnu inú látku. 

Mamička môže zažívať okrem únavy aj návaly tepla a potenie. Taktiež je normálna náladovosť a plačlivosť (môže pretrvávať počas celého tehotenstva) zapríčinená vysokou hladinou hormónov.

Síce mužskí potomkovia už v ich genitáliách produkujú testosterón, pohlavie dieťatka ešte väčšinou ťažko určiť.

 

11. TÝŽDEŇ TEHOTENSTVA

RADY A TIPY

Mamička už môže pozorovať zmeny na stave vlasov, nechtov a pokožky, možno cíti, že je horúcejšia – spotrebuje viac kalórií, a preto sa telo aj viac potí. Tento stav treba len prečkať, po ukončení prvého trimestra sa hormóny väčšinou stabilizujú, vlasy, nechty a pokožka budú naopak ,,prekvitať“.

 

12. TÝŽDEŇ TEHOTENSTVA

RADY A TIPY

Prsia sa vám budú zdať ťažšie, napäté a môžu byť na dotyk citlivé a bolestivé. Je vhodné kúpiť si podprsenku, ktorá bude prsia dobre podopierať. V prípade, že vám už kostice zavadzajú, môžete si zakúpiť tzv. materskú podprsenku – dajte prednosť bavlnenej so širšími ramienkami.

Starostlivosť o prsia doplňte ich masážou. Vhodné je začať natierať aj bruško, hoci ešte nemusí byť vypuklé – použite špeciálne prípravky proti vzniku strií.

Hormonálne zmeny spôsobia, že môžete byť precitlivená, prípadne vás vedia rozčúliť aj maličkosti. Nemusíte byť kvôli tomu znepokojená, časom sa hormóny stabilizujú. Ak výkyvmi nálad a prehnanou citlivosťou trpíte aj v práci, je už vhodná doba podať vysvetlenie a povedať o tehotenstve aj vášmu zamestnávateľovi.

 

13. TÝŽDEŇ TEHOTENSTVA

RADY A TIPY

Spomaľuje sa črevná peristaltika, preto ak máte problém so zápchou, pite veľa vody a konzumujte vláknitú stravu.

Hlavne prvorodičky ocenia rôzne kurzy (tzv. tehotenské predprípravky) – získate všetky potrebné informácie o tehotenstve a pôrode, natrénujete dýchanie a polohy, ktoré vám uľavia cez kontrakcie, taktiež si prejdete základné veci súvisiace so starostlivosťou o novorodenca. Niektoré kurzy ponúkajú aj prehliadku pôrodných sál v miestnej nemocnici.

PRVÁ 1. TRIMESTER TEHOTENSTVA

14. TÝŽDEŇ TEHOTENSTVA

RADY A TIPY

Vstupujete do druhého trimestra a to prináša  pozitívne zmeny: žalúdočné ťažkosti a nevoľnosti pravdepodobne úplne prestanú, tým pádom môžete konzumovať viac potravín.

Pocítite nával energie, čo môžete využiť aj na fyzickú aktivitu. Je dôležité sa predtým poradiť s vaším gynekológom – ak vám dovolí športovať, je dôležité dodržiavať tieto zásady:

 1. nikdy sa nevysilujte až tak, že by sa vám ,,zahmlievalo“ pred očami,
 2. nevyhľadávajte športy, kde je riziko pádu, ako napr. lyžovanie, 
 3. pri plávaní dbajte o to, aby nedošlo k prechladnutiu (a následne možnému zápalu močových ciest).

Častým problémom v tehotenstve je pálenie záhy – skúste ju potlačiť tým, že budete jesť častejšie menšie porcie, ktoré dôkladne požujete. Vyhýbajte sa korenistým a citrusovým jedlám, spite s podoprenou hlavou.

 

15. TÝŽDEŇ TEHOTENSTVA

RADY A TIPY

Vplyvom väčšieho objemu tekutín môžete okrem silnejšieho potenia aj viac slintať alebo smrkať. Tiež sa môže vyskytnúť krvácanie z ďasien alebo nosa.

Váš imunitný systém je potlačený v prospech dieťaťa. Dávajte si pozor na choroby – najrizikovejší pre dieťa je síce prvý trimester, avšak počas celého tehotenstva treba dodržiavať odstup od chorých a dbať na prevenciu. Ak už len predsa nejakú chorobu dostanete, poraďte sa s lekárom, aké lieky môžete užívať.

Pri bežných prechladnutiach alebo chrípkach je vhodné užívať paralen, naopak nevhodný je pre vás Ibalgin a Brufen, kde môže dôjsť k zlyhaniu obličiek plodu.

 

16. TÝŽDEŇ TEHOTENSTVA

RADY A TIPY

V tomto období môžete pociťovať rôzne chute – či už na sladké alebo naopak kyslé, prípadne rôzne ich kombinácie. Ešte nezvyčajnejšia je chuť na napr. kriedu, uhlie. Je dosť možné, že si takto telo pýta aj určité druhy minerálov, ktoré mu chýbajú, preto to spomeňte aj svojmu doktorovi.

Ak nosíte kontaktné šošovky, môžete pociťovať suché oči, preto ich vymeňte za okuliare.

 

17. TÝŽDEŇ TEHOTENSTVA

RADY A TIPY

Vaše telo pomaly priberá na váhe a je načase poobhliadnuť sa po tehotenskom oblečení. Na prsiach môžu byť vidieť žilky.

Niektorým mamičkám sa začne v strede bruška zjavovať tmavá čiara (linea fusca). Nebojte sa, po pôrode postupne vymizne.Zmena pigmentácie sa môže týkať aj bradaviek, ktoré stmavnú .

Normálny je aj opuch lýtok a chodidiel.

18. TÝŽDEŇ TEHOTENSTVA

RADY A TIPY

V tomto období na vás môžu prísť pocity malátnosti aj riziko odpadnutia – je to kvôli krvnému obehu, ktorý pracuje o 40 – 50 % viac, pričom vaša rastúca maternica môže tlačiť na cievy. Pozor na rýchle pohyby (napr. keď vstávate zo stoličky).

Snažte sa ležať na ľavom boku – pri ľahu na chrbát môže dôjsť k vysokej tepovej frekvencii, čo spôsobí, že máte nutkanie zvracať.

Pre prísun energie jedzte ovocie, zeleninu a celozrnné potraviny, aby ste mali hladinu cukru počas celého dňa v rovnakej hladine.

Lekár vám môže predpísať aj dávky železa a kyseliny listovej pre správny vývin plodu. Užívajte ich vždy po jedle.

 

19. TÝŽDEŇ TEHOTENSTVA

RADY A TIPY

Pozor na konzumáciu veľa sladkého – dieťa môže mať potom predispozíciu dávať prednosť sladkým jedlám.

Dôležitá je pestrá a vyvážená strava, prísun kalórií nie je potrebné nateraz zvyšovať, to príde až v treťom trimestri.

VYŠETRENIE

Medzi 18. a 22. tt sa robí prvý ultrazvukový screening, kde sa gynekológ detailne venuje jednotlivým orgánom, zisťujú sa vývojové vady, overuje sa počet plodov a uloženie placenty.

Taktiež vám gynekológ vie vytlačiť fotografie vašej ratolesti v brušku, ktoré poslúžia ako pamiatka a ukážka pre celú rodinu.

V prípade potreby sa robí tzv. amniocentéza – cez brušnú stenu maternice sa vpichne dutá ihla, pomocou ktorej sa odoberie malé množstvo plodovej vody. Je to na dobrovoľnej báze, veľa žien zvažuje túto metódu, keďže u malého percenta to môže viesť k potratu. Odporúča sa to robiť pri rodičkách nad 35 rokov, ak máte v rodine vrodené choroby ako rázštep chrbtice a Downov syndróm.

 

20. TÝŽDEŇ TEHOTENSTVA

RADY A TIPY

Nie len v tomto týždni, ale celkovo v 1. a 2. trimestri sú ženy náchylnejšie na kŕče v nohách – je to znak, že treba zvýšiť podiel vápnika a horčíka v strave, prípadne piť viac tekutín a nesedieť neprimerane dlho.

Emocionálne výkyvy, ako aj obavy z pôrodu a rodičovstva sú bežným javom, najmä u prvorodičiek. Neduste to v sebe, zverte sa s tým partnerovi, prípadne kamarátke, ktorej dôverujete. Skúste sa poradiť aj s kamarátkou mamičkou, avšak pri témach pôrodu myslite na to, že je veľmi individuálny. Skúste sa naň pripraviť nácvikom rôznych techník, resp. začnite chodiť na kurzy, aby ste vedeli, ako zvyčajne prebieha. Čím viac informácií, tým lepšie sa viete na pôrod fyzicky aj psychicky nastaviť.

 

21. TÝŽDEŇ TEHOTENSTVA

RADY A TIPY

V tomto týždni dochádza k veľmi rýchlemu vývoju mozgu, preto je vhodné zabezpečiť mu živiny vo forme omega-3 mastných kyselín, ktoré podporujú správny vývin nervovej sústavy, zrakového vnímania, inteligencie a pohybového aparátu v prvých mesiacoch po narodení.

Nájdete ich prevažne v rybách (makrely, lososy a tuniaky), prípadne v rastlinnej strave ako v orechoch a fazuli. Konzumujte ich ale maximálne dvakrát týždenne, aby nedošlo k predávkovaniu vitamínom A.

Nervová sústava by nefungovala bez zdravej štítnej žľazy, preto nezabúdajte konzumovať jód – vyhnite sa zbytočnému soleniu, radšej ho prijmite vo forme výživového doplnku.

V dôsledku zvyšovania váhy alebo zadržiavania vody vám môžu opuchnúť chodidlá a lýtka. Pomáha pohyb, vykladanie nôh do vyvýšenej polohy, dostatok spánku a pitia, nosenie kompresných pančúch alebo menej soli v jedlách.

21. týždeň tehotenstva

22. TÝŽDEŇ TEHOTENSTVA

RADY A TIPY

Pite aspoň 1,5 až 2 litre vody denne, pomáha to zlepšovať zásobu plodovej vody. Popritom vám budú lepšie pracovať obličky.

Pitný režim priaznivo pôsobí aj na stav kože. Pokožka býva hydratovanejšia a tým aj krajšia, u niektorých žien však môže vplyvom hormónov nastať upchávanie pórov a mastenie pleti – zatiaľ používajte kozmetiku na to určenú, po pôrode sa stav pleti zmení a zvyčajne sa prestane lesknúť.

Kvôli pohodliu a menšej podráždenosti pokožky noste oblečené prírodné materiály, z drogérie používajte neparfumované prírodné prostriedky, vyhýbajte sa slnku.

 

23. TÝŽDEŇ TEHOTENSTVA

RADY A TIPY

Dôležitý je vápnik, ktorého spotreba počas tehotenstva narastá až o 50 %. Ovplyvňuje správny vývin kostí a chrupu bábätka, ale aj vaše svalstvo a nervovú sústavu. Skúste ho konzumovať aspoň 1500 mg denne (okrem mliečnych výrobkov ho nájdete aj v sóji, zelenej listovej zelenine, obilninách).

Ste často zadýchaná? Stáva sa to, keď dieťa tlačí na bránicu. Spočiatku to môže byť len pri namáhavej činnosti, neskôr aj pri rozprávaní. Hneď, ako pocítite úbytok kyslíka, odpočiňte si. Taktiež pomáha, ak budete spávať na dvoch vankúšoch.

 

24. TÝŽDEŇ TEHOTENSTVA

RADY A TIPY

Ak ste doteraz nepriberali na váhe, od tohto týždňa budete priberať rapídnejšie a bruško už bude viditeľné – prispôsobte tomu aj šatník. Zosilnenie hornej časti tela, prípadne opuch tváre môžu byť dôsledkom zadržiavania vody v tele.

Bolia vás kríže? Je to kvôli meniacemu sa ťažisku kvôli priberaniu. Taktiež sa vám rozširuje panvové dno kvôli pôrodu a tým sa aj uvoľňujú väzy chrbtice. Neodporúča sa už nosiť vysoké podpätky a dlho stáť v zlom postoji, prípadne prudko vstávať z postele.

 

25. TÝŽDEŇ TEHOTENSTVA

RADY A TIPY

Snažte sa jesť potraviny bohaté na omega-3 mastné kyseliny, ako sú makrely, tuniaky a sardinky. Znižujú totiž možnosť predčasného pôrodu. Aj po pôrode by mali byť dôležitou súčasťou vašej stravy, aby sa dostali k bábätku cez materské mlieko.

Na kojenie sa vám začínajú prispôsobovať aj bradavky – dvorce začnú výraznejšie vyčnievať. Ak sa tak nestane do konca tehotenstva, nemajte obavy – pri ,,vpadlých“ bradavkách sa dajú dokúpiť formovače alebo prsné klobúčiky.

 

26. TÝŽDEŇ TEHOTENSTVA

RADY A TIPY

2 až 6 % tehotných žien má problém s tzv. tehotenskou cukrovkou – ide o to, že pankreas nepracuje ako má, cukor sa dostáva cez placentu k dieťaťu a to môže znamenať riziko. Tieto deti bývajú väčšie a majú pôrodnú hmotnosť nad 4 kg.

Preto sa v tomto týždni na prehliadke u gynekológa robí tzv. orálny glukózový tolerančný test, ktorým sa zistí, či netrpíte cukrovkou.

Na to, aby ste sa lepšie cítili a ľahšie prekonali pôrod, pomôže, keď budete pravidelne cvičiť (ak to máte gynekológom odsúhlasené). Najideálnejšie (hlavne ak ste pred otehotnením necvičili) sú športy ako plávanie a chôdza.

Nezabúdajte, že treba hlavne počúvať svoje telo a nepresilovať sa.

27. TÝŽDEŇ TEHOTENSTVA

RADY A TIPY

Ak mávate problémy so spánkom, je to kvôli metabolizmu vášho dieťaťa. Ten pracuje, aj keď vy by ste chceli odpočívať. Skúste si pospať aj počas dňa. Na spánok pomáha látka, ktorá sa nachádza v potravinách, ako sú oriešky, mliečne výrobky, kakao alebo niektoré druhy ovocia.

Lepšie sa vám bude spať aj s vankúšom medzi nohami (resp. na tento účel si môžete zakúpiť špeciálne tehotenské vankúše).

V tejto fáze tehotenstva môže plod tlačiť na žalúdok a tým vracať žalúdočnú kyselinu naspäť do pažeráka. Zabrániť páleniu záhy viete pitím vody (pozor, nie mlieka), jedením malých porcií najneskôr dve hodiny pred spánkom, ako i spaním na vyvýšenom vankúši.

 

28. TÝŽDEŇ TEHOTENSTVA

RADY A TIPY

Vstupujete do (posledného) tretieho trimestra – možno sa začínate cítiť objemne a ťažkopádne, občas zabúdate.

Ak vás nafukuje, alebo mávate iné žalúdočne ťažkosti, snažte sa pri jedle sedieť vzpriamene (aby vám maternica netlačila na tráviaci trakt), nejedzte tučné a pikantné jedlá, nepite ovocné šťavy, jedlo poriadne rozžujte. Taktiež pohyb pomáha na fungovanie čriev.

 

29. TÝŽDEŇ TEHOTENSTVA

RADY A TIPY

Aby ste si netlačili na tzv. dutú žilu (ktorá vedie krv z dolnej časti priamo do srdca), spite na ľavom boku.

Ak vás nutká chodiť v noci často močiť, skúste vypiť aspoň 2 litre vody najneskôr do poobedia, poobede pite len po dúškoch. Môžu nastať aj problémy so samovoľným uvoľňovaním moču (pri kašli, kýchnutí, smiechu) – pravidelne precvičujte cviky na spevnenie panvového dna.

 

30. TÝŽDEŇ TEHOTENSTVA

RADY A TIPY

Kvôli vylučovaniu hormónu progesterónu dochádza k ochabovaniu svalstva čriev, čo spôsobuje zápchu alebo plynatosť. Jedzte preto stravu bohatú na vlákninu, pite vodu, cvičte.

Vyhýbajte sa alebo obmedzte kofeín – môže zvyšovať tepovú frekvenciu plodu a pri nadmernej konzumácii majú deti nízku pôrodnú hmotnosť. Taktiež pozor aj na pitie čierneho čaju a kolových nápojov.

Ak ste náchylná na infekcie močových ciest, dbajte na prevenciu – noste bavlnené oblečenie, dôkladne udržiavajte hygienu intímnych partií. V prípade, že infekciu máte, pite veľa vody alebo brusnicovej šťavy, aby sa baktérie vyplavili z tela von.

30. týždeň tehotenstva

31. TÝŽDEŇ TEHOTENSTVA

RADY A TIPY

Ako sa vám zväčšuje maternica, môže tlačiť na bránicu a tým pádom sa viac zadýchate – skúste čo najviac odpočívať, v noci spite na vyvýšených vankúšoch. V ďalších mesiacoch by mal tento problém vymiznúť, alebo sa aspoň zmierniť – hlavička bude klesať smerom do panvy.

Príčinou dýchavičnosti (ak sa navyše k tomu pridá aj únava a vyčerpanosť) však môže byť aj chudokrvnosť (anémia). Nastáva preto, lebo ako tehotná máte veľké množstvo vody vnútri tela, čo  riedi červené krvinky. Ak ste anemická, naordinujte si do vášho jedálnička viac železa.

 

32. TÝŽDEŇ TEHOTENSTVA

RADY A TIPY

Dieťatko môže tlačiť aj na sedacie nervy, čo vyústi do zápalu. Prejavuje sa to bolesťou v dolnej časti chrbtice, na zadnej strane stehien. Skúste sedieť na zemi so skríženými nohami, príprípadne vymeňte stoličku za fitloptu. Spite na ľavom boku – zlepšíte si prietok krvi , ktorá odvádza krv z dolnej polovice tela. Skúste aj obklady – studené na silné bolesti a teplé na miernejšie bolesti.

Od tohto týždňa sa môže stať, že pocítite sťahy v maternici – nezľaknite sa, ide o falošné kontrakcie, tzv. Braxton-Hicksove kontrakcie. Trvajú do 30 sekúnd a na rozdiel od skutočných sa neopakujú v určitých intervaloch. Vyskytujú sa aj v prípade dehydratácie, takže dodržujte pitný režim dôsledne.

 

33. TÝŽDEŇ TEHOTENSTVA

RADY A TIPY

Prechádzate veľkou hormonálnou a fyzickou zmenou, čo vám môže spôsobiť nepríjemné zažívacie ťažkosti, prípadne pálenie záhy. Vyhnite sa tučným a korenistým jedlám, konzumácii citrusových plodov, nepite kávu, jedzte malé porcie pomaly ale častejšie.

Pohlavný styk ani vo vyššom štádiu tehotnosti nie je tabu – vďaka vyššej hladine hormónov sa ľahšie vzrušíte a nemusíte myslieť ani na antikoncepciu. Jediné, čo zvážte, je v akej polohe bude prebiehať, aby vám to obom bolo príjemné.

 

34. TÝŽDEŇ TEHOTENSTVA

RADY A TIPY

Asi ste unavenejšie a nohy a ruky máte už opuchnuté, je to kvôli zadržiavanej vody v tele. Odpočívajte s vyloženými nohami, vyskúšajte precvičiť končatiny (napr. ohýbajte chodidlá a vystierajte prsty). Ak sú opuchy vážne a bolestivé, vyhľadajte lekára – môže ísť o tzv. gestózu a spolu so zvýšeným tlakom, nadmerným priberaním a výkyvom bielkovín v moči môže dôjsť až ku kŕčom alebo bezvedomiu. Čas sa kráti. Začnite uvažovať, čo si zbaliť so sebou do nemocnice, spíšte si zoznam vecí pre seba, dieťatko (ak bude pri pôrode otec, tak aj pre neho).

Zoznam vecí do pôrodnice

Matka Otec Novorodenec
 • Stará nočná košeľa/tričko (na pôrod)
 • Nočná košeľa s gombíkmi vpredu (kvôli kojeniu)
 • Župan
 • Prezúvky
 • Ponožky (v neskorších fázach pôrodu vám môže byť chladno)
 • Uteráky (aj na utieranie potu, aj na sprchovanie)
 • Gumička do dlhých vlasov
 • Hygienické potreby
 • Nohavičky (buď jednorázové, alebo bavlnené)
 • Balenie popôrodných vložiek
 • Dojčenské podprsenky
 • Vložky do podprsenky
 • Ak máte zakúpenú – odsávačku na mlieko
 • Masť na bradavky
 • Nepremokavá podložka (pod vás na prvé dni na lôžku)
 • Pohodlné oblečenie
 • Prezúvky (topánky so svetlou podrážkou)
 • Telefón (kvôli fotkám)
 • Plienky jednorázové
 • Plienky bavlnené
 • Detský krém na zapareniny
 • Detský teplomer (digitálny/rektálny)
 • Vlhčené obrúsky
 • Deka
 • Oblečenie pre bábätko
 • Cumlík
 • Fľaška
 • Podložka na prebaľovanie

35. TÝŽDEŇ TEHOTENSTVA

RADY A TIPY

Možno ste si všimli, že z bradaviek vám vyteká vodnatá kvapalina, tzv. kolostrum, ktoré bude tvoriť prvé mlieko pre vášho drobca. Aby ste sa vyhli premočenému tričku, do podprsenky si dajte podprsenkové vložky, ktoré vodičku absorbujú.

Veľa žien máva v tomto období sny ohľadom pôrodu, niekedy aj veľmi bizarné sny. Ak vás niečo znepokojuje, zverte sa s tým partnerovi či kamarátke.

Lonové kosti sa budú rozťahovať, aby sa pripravili na budúci pôrod. Pupok sa vám sploští a natiahne úmerne tomu, ako sa vám bude zväčšovať brucho.

35. týždeň tehotenstva

36. TÝŽDEŇ TEHOTENSTVA

RADY A TIPY

Od tohto týždňa už väčšina leteckých spoločností zakazuje cestovanie mamičkám cez ich aerolinky, neodporúča sa cestovať ani na dlhé vzdialenosti autom, vlakom či autobusom.

Možno ste postrehli, že veľa toho nezjete (kvôli stlačenému žalúdku) – je v poriadku jesť malé porcie a častejšie.

VYŠETRENIE

Od 36. tt na vás čakajú vyšetrenia každý týždeň – prebiehajú v nemocnici, kde budete rodiť.

Rieši sa tu:

  1. kardiotokografia – mamička si ľahne na bok, okolo bruška sa pripnú dve sondy, upevnia sa gumovými pásmi a zaznamenáva sa srdcová frekvencia plodu a aktivita maternice. Zmyslom je zhodnotiť stav plodu a charakter maternicových sťahov;
  2. meria sa krvný tlak – normálny je okolo 120/70, hodnoty 140/90 už signalizujú nejaký problém; 
  3. mamička vždy so sebou donesie ranný moč.

 

37. TÝŽDEŇ TEHOTENSTVA

RADY A TIPY

Máte nutkanie často upratovať, riadiť izby a úložné priestory, pripravovať výbavičku a zariaďovať detskú izbu? Tento tzv. ,,inštinkt hniezdenia“ vymyslela príroda, aby ste sa pripravili na veci, na ktoré už potom nebudete mať čas. Nepresúvajte však ťažké predmety – okrem únavy a presilenia mäknú vaše väzy, dochádza k opotrebovaniu kolien.

Ak vám je príliš teplo, sprchujte sa niekoľkokrát denne vlažnou vodou, ruky a zápästia ochladzujte pod studenou vodou, veľa pite (nakoľko ste stratili vodu potením).

 

38. TÝŽDEŇ TEHOTENSTVA

RADY A TIPY

Veľký okamih sa už blíži, preto ak máte nejaké otázky ohľadom pôrodu, opýtajte sa sestier na vyšetrení, prípadne si pozrite teóriu z predprípravného kurzu.

Odpočívajte, najlepšie s nohami vyloženými na niečom vyššom, trénujte predýchavanie kontrakcií, zamestnávajte sa obľúbenými aktivitami, aby ste neriešili len samotný pôrod a čo vás počas neho čaká.

Pociťujete už bolesti a myslíte, že sú to kontrakcie? Predtým, ako pobežíte do nemocnice, odpozorujte, či sa náhodou nejedná o falošné kontrakcie, tzv. poslíčkov.

KONTRAKCIE

FALOŠNÉ KONTRAKCIE

 • Intenzita sa stupňuje
 • Intenzita sa nemení
 • Odstupy medzi nimi sa skracujú a trvanie kontrakcií sa časom predlžuje
 • Sú nepravidelné a ich trvanie je väčšinou do 30 sekúnd
 • Niekedy bývajú prirovnávané k menštruácií, bolesť sa však stupňuje
 • Tiež sú vnímané ako menštruačné bolesti, avšak ich intenzita sa nemení 
 • S výnimkou predčasne rodiacich žien ich žena začne pociťovať od 38. – 41. tt
 • Objavujú sa aj niekoľko týždňov pred dátumom pôrodu

 

39. TÝŽDEŇ TEHOTENSTVA

RADY A TIPY

Ak ste aj pred tehotenstvom mali kŕčové žily, môžu byť ešte výraznejšie. Je to kvôli hormónu progesterón, ktorý uvoľňuje krvné cievy a tiež dochádza k väčšiemu tlaku na nohy. Snažte sa ich mať čo najviac vyložené a noste zdravotnícke (kompresné) pančuchy.

Môžete spozorovať aj jemné špinenie s prímesou krvi – to povolila tzv. hlienová zátka, ktorá sa nachádza vnútri maternicového čapíka a chráni plod pred infekciami. Odchod zátky môže znamenať, že pôrod sa blíži, ale nie je ešte nutné ísť do nemocnice.

39. týždeň tehotenstva

40. TÝŽDEŇ TEHOTENSTVA

RADY A TIPY

Krčok maternice sa vám zmäkčuje. Cítite sa nemotorná, každý pohyb vám spôsobuje námahu a už by ste to chceli mať ,,za sebou“. Pociťujete mierny tlak v podbrušku. 

Ak necítite žiadne alebo len málo (2 – 5) pohybov zo strany dieťatka, obráťte sa na lekára, či nenastali komplikácie.

Neznepokujte sa, ak sa bábätko narodí jeden aj dva týždne po termíne – je to normálne.

 

PRIEBEH A JEDNOTLIVÉ FÁZY PÔRODU

1. DOBA PÔRODNÁ

 • Tzv. ,,otváracia doba“.

 • Dĺžka je individuálna – u prvorodičiek býva spravidla dlhšia  (6 – 13 hodín) ako u viacnásobných mamičiek.

 • Odchádza hlien s trochou krvi.

 • Kontrakciami sa otvára maternicové hrdlo.

 • Odtečie plodová voda – ak neodtečie prirodzene, prepichne sa plodová blana.

 • V tejto fáze môžete požiadať aj o zavedenie epidurálnej anestézie  alebo iných látok tlmiacich bolesť).

 

2. DOBA PÔRODNÁ

 • Dochádza k narodeniu dieťaťa.

 • Zvyčajne trvá 30 až 60 min.
 • Hlavička plodu zostupuje dole pôrodnými cestami.

 • Žena pociťuje silný tlak na konečník, avšak nie vždy je ešte dostatočne otvorená, aby mohla začať tlačiť – je nutné to predýchať krátkymi vzdychmi. 

 • Ak už tlačiť môžete, je dôležité, aby ste mali zatvorené oči (inak vám popraskajú žilky) a celou silou tlačili (POZOR len POČAS KONTRAKCIE) na konečník (POZOR nie do brucha!), ako keď pociťujete nutkanie na veľkú potrebu. 

 • Následne po vytlačení (ak dieťa nie je v kritickom stave) sa položí na hruď matke, aby sa mohlo prisať k prsníku (tzv.bonding).

3. DOBA PÔRODNÁ

 • Dochádza k vytlačeniu placenty a plodových blán.

 • Zvyčajne trvá do 10 min. (nesmie prekročiť hodinu).

 • Počas druhej fázy sa podá cez žilu oxytocín, ktorý zabezpečí sťahy maternice – aby sa proces urýchlil a žena nestratila veľa krvi.

 • Po skontrolovaní, či je placenta naozaj odstránená, dochádza k šitiu pôrodných rán (nastrihnutej hrádze).

4. DOBA PÔRODNÁ

 • Trvá dve hodiny a rodička zostáva na pôrodnej sále a je sledovaná.

 • Meria sa vám teplota, krvný tlak.

 • Sleduje sa, či veľmi nekrvácate z rodidiel.

 • Po jej uplynutí sa mamička spolu s dieťatkom presúvajú na oddelenie šestonedelia, kde pobudnú ešte min. 4 dni.

Doprajte svojmu bábätku to najlepšie už od prvých dní v brušku

Patentom chránená technológia JODIS® spája vodu s jódom, čo umožňuje ľudskému organizmu prirodzený a biologicky mimoriadne aktívny príjem jódu.

Zdieľať príspevok

Najnovšie informácie o zdraví, imunite, rozhovory s odborníkmi či rady pre budúce aj čerstvé mamičky nájdete v našom newslettri
Jodis koncentrát odporúča Slovenská endokrinologická spoločnosť

EnviroVital s.r.o.
Pod Stráňou 41
974 09 Banská Bystrica
ev@envirovital.sk

Na tejto stránke používame cookies na zbieranie informácií a štatistík o návštevnosti, informácie o výkone a používaní stránky, a poskytovanie funkcionality pre sociálne médiá. Všetky užívateľské IP adresy sú anonymizované Zobraziť viac
Nastavenie Cookies
Potvrdiť
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Aktívny
Uložiť nastavenia
Jodis koncentrát online poradňa

PORADŇA