Štítna žľaza je nenápadný orgán, ktorému mnohí nevenujú pozornosť. Aj napriek tomu má výrazný vplyv na fyzické i psychické zdravie. Čo však robiť, keď štítna žľaza nefunguje tak, ako by mala? Pozrite sa s nami na najčastejšie ochorenia štítnej žľazy, ale i to, ako sa prejavujú a ako ich možno liečiť.
Čo sa dozviete?
- Všetko o štítnej žľaze
- Aké sú jej základné funkcie a jej hormónov
- Poruchy funkcie štítnej žľazy
- Čo je hypertyreóza
- Aké sú príznaky hypertyreózy
- Ktoré ochorenia zapríčiňujú hypertyreózu
- Ako je možné hypertyreózu diagnostikovať a liečiť
- Čo je hypotyreóza
- Aké sú príznaky hypotyreózy
- Ktoré ochorenia zapríčiňujú hypotyreózu
- Ako je možné hypotyreózu diagnostikovať a liečiť
- Iné ochorenia štítnej žľazy
- Máte predispozíciu na ochorenie štítnej žľazy?
- Čo môžete spraviť pre správnu funkciu vašej štítnej žľazy
- Ako pravidelne dopĺňať jód pre zdravie štítnej žľazy
Všetko o štítnej žľaze
Štítna žľaza alebo glandula thyroidea je orgán, ktorý sa nachádza v prednej časti krku v blízkosti hrtana a priedušnice. Je tvorený dvoma lalokmi spojenými mostíkom alebo istmom. Laloky ďalej tvoria uzlíky nazývané folikuly, ktoré obsahujú tekutinu koloid. Menšími stavebnými jednotkami folikulov sú folikulárne bunky zodpovedné za tvorbu hormónov štítnej žľazy.
Medzi hormóny štítnej žľazy patria:
- Tyroxín (T4)
- Trijódtyronín (T3)
- Kalcitonín
Vedeli ste, že? Označenie hormónov štítnej žľazy vychádza z počtu atómov jódu, ktoré obsahujú. Inak povedané, Tyroxín (T4) obsahuje štyri atómy jódu a Trijódtyronín (T3) sa zas skladá z troch atómov jódu.
„Hormóny štítnej žľazy sú extrémne dôležité pre každú bunku, každé tkanivo v ľudskom organizme, pretože regulujú činnosť všetkých tkanív, určujú úroveň metabolizmu, čiže látkovej výmeny,“ hovorí endokrinológ MUDr.Podoba.
Hormóny štítnej žľazy hrajú dôležitú úlohu pri metabolizme sacharidov, tukov i bielkovín. Všetky tieto zložky tak pomáhajú premieňať na energiu potrebnú pre správne fungovanie orgánov a tkanív v ľudskom organizme. Hladina hormónov štítnej žľazy má rovnako vplyv na optimálne využitie tejto energie, čo má za následok spotrebu kyslíka a tvorbu tepla.
Hladinu hormónov T3 a T4 reguluje tyreoidálny stimulačný hormón (tyreotropný hormón) TSH. Ten produkuje adenohypofýza, inak povedané, predný lalok podmozgovej žľazy hypofýzy. Ak klesne hladina spomínaných hormónov v krvi, automaticky sa zvýši hladina TSH, ktorý stimuluje ich tvorbu v štítnej žľaze. Naopak, ak sa hladina týchto hormónov zvýši, hypofýza bude produkovať menej hormónu TSH.
Ideálne hodnoty hormónov T3, T4 a TSH v krvi:
- T3 = 3,5 – 6,5 pmol/ liter
- T4 = 12,0 – 22 pmol/ liter
- TSH = 0,5 – 5,0 mIU/ liter
Keď vaša štítna žľaza nie je v poriadku
Ak vaša štítna žľaza funguje tak, ako by mala, hovoríme o eufunkcii štítnej žľazy alebo takzvanej eutyreóze. Pri zvýšenej produkcii hormónov štítnej žľazy ide o hypertyreózu. Zníženú tvorbu hormónov zas nazývame hypotyreóza.
Zvýšená funkcia štítnej žľazy
Ako sme spomenuli vyššie, hypertyreóza je stav, pri ktorom štítna žľaza produkuje viac hormónov, čo má za následok zrýchlenie metabolizmu. Zvýšenie tyroxínu a trijódtyronínu v krvi sa preto môže prejaviť úbytkom hmotnosti, častými pocitmi hladu i smädu. Zrýchlenie metabolizmu môže rovnako sprevádzať aj hnačka a častejšie nutkanie na stolicu. Výnimkou nie je ani nevoľnosť či zvracanie.
Iné príznaky môžete spozorovať i na vašich očiach. Hypertyreóza sa prejavuje totižto i slzením očí, ich pálením či rezaním, ale i dvojitým videním a neschopnosťou úplne zatvoriť viečka. Pri Graves-Basedowovej chorobe (viac o tejto chorobe sa dočítate nižšie) môžu byť oči dokonca mierne vypúlené, čomu sa hovorí exoftalmus.
O tom, že by vaša štítna žľaza mohla produkovať vyššie množstvo hormónov vás môže upozorniť i srdce. Ako? Pri hypertyreóze pacienti pociťujú srdcovocievne ťažkosti ako pocit búšenia srdca, takzvané palpitácie, ale i pocit búšenia v krku. Okrem toho sú časté i príznaky ako arytmia, tlak na hrudi, vysoký krvný tlak a zrýchlenie srdcovej činnosti.
Pozor! Pri dlhodobo neliečenej hypertyreóze vzniká riziko zlyhania srdca! Nepodceňujte preto včasné vyšetrenie i liečbu.
Príznaky hypertyreózy
- Únava
- Poruchy spánku
- Nervozita
- Podráždenosť
- Poruchy pozornosti
- Úbytok hmotnosti
- Svalová slabosť
- Návaly tepla
- Trasenie končatín
- Pocit tlaku v oblasti krku
- Slzenie očí
- Pálenie a rezanie očí
- Svrbenie kože
- Lámanie nechtov
- Dýchavičnosť pri námahe
- Búšenie srdca
- Nevoľnosť
- Hnačka
- Poruchy menštruačného cyklu
Čo spôsobuje hypertyreózu?
Jednou z príčin zvýšenej funkcie štítnej žľazy je Graves-Basedowova choroba. Graves-Basedowova choroba je autoimunitným ochorením pri ktorom telo produkuje protilátky, ktoré napádajú bunky štítnej žľazy. Tvorba nadmerného množstva tyroxínu a trijódtyronínu je tak odpoveďou štítnej žľazy na tento stav. Inými príčinami vzniku hypertyreózy je i tyreotoxikóza či tyreotoxická kríza.
Liečba zvýšenej funkcie štítnej žľazy
Najefektívnejšiu diagnostiku zvýšenej funkcie štítnej žľazy predstavujú krvné testy. Na základe hodnôt hormónov štítnej žľazy a TSH v krvi, určí endokrinológ liečbu. Pri hypertyreóze je možné nasadiť medikamentóznu liečbu, ktorej úlohou je tlmiť nadmernú produkciu týchto hormónov. Spočiatku sú nasadené vyššie dávky liekov, ktoré môžu časom klesať. Tento spôsob liečby trvá mesiace až roky.
Inou alternatívou je operačné odstránenie štítnej žľazy, ktoré býva riešením v prípade, že medikamentózna liečba pacientovi nezaberá ani po dvoch rokoch od jej nasadenia. Takzvaná tyreoidektómia však automaticky vedie k hypotyreóze. Preto pacienti, ktorí podstúpia tento operačný zákrok, musia doživotne užívať lieky ako náhradu hormónov štítnej žľazy.
Znížená funkcia štítnej žľazy
Opakom zvýšenej funkcie štítnej žľazy je hypotyreóza, teda znížená funkcia štítnej žľazy. Pri tomto stave nie je štítna žľaza schopná produkovať dostatočné množstvo hormónov potrebné pre optimálne fungovanie organizmu. Prejavy zníženej hladiny tyroxínu a trijódtyronínu v krvi tak môžete spozorovať na fyzickom i psychickom zdraví. Zníženú funkciu štítnej žľazy signalizuje znížená výkonnosť, únava či celková slabosť. Inými príznakmi spojenými s týmto ochorením štítnej žľazy je spavosť, spánkové apnoe i sklony k depresii. Hypotyreóza môže mať rovnako vplyv na motoriku a mimiku.
Kým hypertyreóza zrýchľuje metabolizmus a môže sa prejaviť i stratou hmotnosti, hypotyreóza môže mať za následok priberanie na váhe. Nedostatok hormónov štítnej žľazy sa prejavuje i suchou pokožkou, lámaním nechtov a vlasov, ale aj samotným vypadávaním vlasov.
Vedeli ste, že? Pri zníženej funkcii sa môže štítna žľaza zmenšiť i zväčšiť. Odborníci radia medzi príznaky hypotyreózy i výskyt uzlov.
Príznaky hypotyreózy
- Zmena veľkosti štítnej žľazy
- Únava
- Slabosť, malátnosť
- Spomalenie motoriky a mimiky
- Zimomravosť
- Suchá pokožka
- Lámanie nechtov i vlasov
- Poruchy menštruačného cyklu u žien
- Spomalená psychika i sklony k depresii
- Bolesť svalov i kĺbov
- Chudokrvnosť (anémia)
- Opuchy rúk či očných viečok
Čo spôsobuje hypotyreózu?
Znížené produkciu hormónov štítnej žľazy môže spôsobiť niekoľko chorôb postihujúci tento orgán. Jedno z týchto chorôb je tyreoiditída, alebo zápal štítnej žľazy, ktorý znižuje jej funkciu.
Existuje i ochorenie nazývané Hashimotova tyreoiditída alebo autoimunitná tyreoiditída, ktorá, ako napovedá samotný názov, je dedičným autoimunitným ochorením, kedy bunky organizmu poškodzujú štítnu žľazu.
Isté percento žien môže trpieť i takzvanou popôrodnou tyreoiditídou. V tomto prípade však väčšinou nejde o permanentný stav.
Pozor! Významnou príčinou zníženej funkcie štítnej žľazy je i nedostatok jódu! „Tyroxín je hormón štítnej žľazy, ktorý v sebe obsahuje štyri atómy jódu. Bez jódu neexistuje ani tento hormón. To znamená tvorba tyroxínu je závislá na jóde,“ vysvetľuje endokrinológ MUDr. Dluholucký.
Viac o dôležitosti dostatku jódu pre správnu funkciu štítnej žľazy i to, ako ho každodenne jednoducho doplniť do jedálnička sa dozviete nižšie v článku.
Liečba zníženej funkcie štítnej žľazy
Rovnako ako pri diagnostike zvýšenej funkcie štítnej žľazy, tak i pri hypotyreóze sú najbežnejšou diagnostickou metódou krvné testy. Ak endokrinológ na základe týchto testov zistí, že vaša štítna žľaza neprodukuje dostatočné množstvo hormónov, je nutné nasadiť liečbu. Deficit tyroxínu a trijódtyronínu je možné kompenzovať medikamentmi. Dávka hormónov štítnej žľazy je u každého pacienta individuálna. Stanovuje ju lekár práve na základe krvných testov.
Pri zníženej funkcii štítnej žľazy hovoríme o stave, ktoré nie je možné úplne vyliečiť. Pacienti sú tak doživotne závislí na liekoch suplujúcich hormóny T3 a T4. Veľkosť dávky sa môže v priebehu času meniť. Aj preto je dôležité dbať na pravidelné kontroly u endokrinológa a odbery krvi, na základe ktorých je možné nastaviť správnu liečbu.
Pri včasnej diagnostike a adekvátnej liečbe nie je znížená funkcia štítnej žľazy stavom, ktorý by výrazne obmedzoval život pacient, či mal vplyv na dĺžku života. Liekmi je možné potlačiť vyššie spomenuté príznaky hypotyreózy bez akýchkoľvek následkov.
Iné ochorenia štítnej žľazy
Existuje aj rad ochorení štítnej žľazy, ktoré nie sú priamo spojené s poruchami funkcie štítnej žľazy. Ide o ochorenia akými je uzol na štítnej žľaze, niektoré druhy nádorov či zväčšenie štítnej žľazy. Zväčšenie štítnej žľazy môžu spôsobovať práve spomínané nádory, či uzol na štítnej žľaze, ale i nedostatok jódu či selénu. Takzvaná struma preto nemusí byť priamo spojená s ochoreniami funkcie štítnej žľazy. Pri nedostatočnej činnosti sa môže štítna žľaza dokonca i zmenšiť.
„Endemická struma je jedným z najčastejším príznakom nedostatku jódu a definuje sa ako chorobné zväčšenie štítnej žľazy. Struma je adaptačné ochorenie, ktorým sa štítna žľaza snaží adaptovať na jódový deficit. Svojim zväčšením tak dokáže kompenzovať mierny nedostatok jódu,“ tvrdí endokrinológ MUDr. Poroba.
Choroby štítnej žľazy postihujú ako mužov tak i ženy rôznych vekových kategórií. Niektoré ochorenia sú vrodené, iné sa môžu vyvinúť vekom.
Vedeli ste, že? Na správnu funkciu štítnej žľazy a dostatočný príjem jódu by si mali dať pozor predovšetkým budúce mamičky. „Plod vo vnútri maternice nemá vlastnú štítnu žľazu a cez placentu, teda lôžko a pupočníkové cievy, dostáva tyroxín v istej podobe od matky,“ hovorí MUDr. Duholucký.
Prečo je jód a správna funkcia štítnej žľazy matky dôležitý pre správny vývoj dieťaťa sa dozviete v podrobnom článku na našom webe.
Máte predispozíciu na ochorenie štítnej žľazy?
Aj keď je pravdou, že ochorenia štítnej žľazy postihujú ako mužov, tak i ženy bez ohľadu na vek, existujú rizikové faktory, pri ktorých by ste mali spozornieť. Medzi faktory, ktoré zvyšujú riziko ochorení štítnej žľazy, je výskyt týchto chorôb v rodine či poruchy funkcie štítnej žľazy v minulosti. Medzi rizikovejšie skupiny patria i ľudia, u ktorých boli diagnostikované ochorenia ako cukrovka, celiakia či anémia.
Ako pri každom ochorení aj tu však platí, že netreba podceňovať prevenciu a pravidelné kontroly, ktoré napomôžu k včasnej diagnostike. Vedeli ste však, že podporiť správnu funkciu štítnej žľazy môžete jednoducho aj vďaka správnemu prísunu toľkokrát spomínaného jódu. Čítajte ďalej a dozviete sa viac.
Všetko pre správnu funkciu štítnej žľazy
Ako uviedli endokrinológovia vyššie, je to práve jód, ktorý pomáha štítnej žľaze k správnej tvorbe hormónov. Prijímate ho ale vo svojej strave dostatok?
Dospievajúce deti a dospelí by mali v strave denne prijať 100 až 200μg jódu. Aby ste naplnili tieto hodnoty, je potrebné, aby ste sa v rámci jedálnička zamerali na potraviny bohaté na tento stopový prvok. Najbohatším zdrojom jódu sú morské ryby ako tuniak či treska, ale i morské riasy a iné plody mora. Jedným z hlavných zdrojov jódu v strave však je i jodidovaná soľ.
Pozor! Ak pri príprave jedál preferujte iné alternatívy soli, alebo sa snažíte soľ v jedálničku obmedziť, nezabudnite na iné zdroje jódu v strave. „Pokiaľ si kupujete morskú soľ musí byť dodatočne dojodidovaná, pretože v procese výroby sa z morskej vody jód odparí, teda sublimuje,“ vysvetľuje MUDr. Podoba.
Menšie množstvá jódu môžete nájsť i v ovocí i zelenine, ale i v strukovinách, obilninách či cereálnych výrobkoch. Ak si chcete byť istí, že vám jód v strave nechýba, môžete siahnuť po JODIS®. Ten doplní váš vyvážený jedálniček v dňoch, kedy siahnete po strave chudobnejšej na tento esenciálny prvok pre zdravie vašej štítnej žľazy. Výhodou je, jednoduché dávkovanie, ktoré vyzdvihuje i endokrinológ Podoba.
„Rovnako ako je nízky príjem jódu pre ľudský organizmus škodlivý, má aj nadmerný príjem jódu svoje úskalia a svoje zdravotné riziká. V prípade, že si dopĺňame príjem jódu, nemalo by toto množstvo presiahnuť 400-500 μg za deň. 500 μg sa považuje dneska za bezpečnú hranicu. Preto práve zdôrazňujeme JODIS®, jód v tekutej forme, kde si môžete presne po lyžičkách pridávať malé množstvá jódu.“
Spravte aj vy každý deň o kvapku viac pre zdravie a správnu funkciu vašej štítnej žľazy.