Kardio pacienti - JODIS koncentrát

Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

VÝZNAM JÓDU
Staňte sa našim fanúšikom na Facebooku

Chorobné zväčšenie štítnej žľazy, t. j. strumu, si lekári začali všímať už začiatkom dvadsiatych rokov minulého storočia. Bolo to najmä vo vnútrozemských krajinách. V prípade, že struma postihuje veľkú časť populácie, nazýva sa endemickou strumou.

Endemická struma na Slovensku vymizla vďaka jódovej profylaxii. Od roku 1965 sa totiž na celom území štátu distribuuje soľ s obsahom jodidu draselného, t. j. jodidovaná soľ. Od roku 2000 sa do kuchynskej soli pridáva stabilnejší jodičnan, čo sa odrazilo na ďalšom zlepšení príjmu jódu. Soľ ako základný pilier jódovej profilaxie zohráva v tomto prípade absolútne kľúčovú úlohu pre zdravie populácie.

Na druhej strane nadmerný príjem soli poškodzuje cievy a srdcové tkanivo a podporuje vznik nebezpečných kardiovaskulárnych ochorení. Vysoký krvný tlak je častou príčinou úmrtia a k jeho zvyšovaniu prispieva aj nadmerné solenie. Soľ vo väčšom množstve a pravidelných dávkach môže dokonca viesť k rakovine žalúdka, osteoporóze, obličkovým kameňom, trvalým poškodeniam obličiek, obezite či cukrovke.

Z týchto dôvodov majú srdcovo cievny pacienti prísny zákaz soliť. V takomto prípade však nesmú zabúdať dopľňať jód iným spôsobom. V prípade, že ste obmedzili solenie jednoznačne pamätajte na potrebu suplementácie jódom. Všetkým kardio pacientom preto jednoznačne odporúčame užívať JODIS koncentrát dlhodobo a pravidelne.

 
JODIS KONCENTRÁT ::: www.jodis.sk
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky