Nenápadný orgán, ktorý má veľký vplyv na celkovú psychickú i fyzickú pohodu, aj tak by sa dala opísať štítna žľaza. Ak nie je štítna žľaza v poriadku, dokáže poriadne potrápiť. Viete, aké choroby ju najčastejšie postihujú, ako sa prejavujú a ako im môžete predísť?
Poruchy funkcie štítnej žľazy
Štítna žľaza alebo glandula thyroidea je orgán tvorený dvomi lalokmi spojenými mostíkom uložený v prednej časti krku. Hlavnou úlohou štítnej žľazy je tvorba hormónov tyroxínu (T4) a trijódtyronínu (T3). „Hormóny štítnej žľazy sú extrémne dôležité pre každú bunku, každé tkanivo v ľudskom organizme, pretože regulujú činnosť všetkých tkanív, určujú úroveň metabolizmu, čiže látkovej výmeny,“ hovorí endokrinológ MUDr.Podoba.
Hormóny štítnej žľazy sa výrazne podieľajú na metabolizme sacharidov, bielkovín a tukov, ktoré pomáhajú premieňať na energiu. Okrem toho majú vplyv na využitie tejto energie, čo úzko súvisí so spotrebou kyslíka a tvorbou tepla.
Hladinu hormónov štítnej žľazy v krvi reguluje podmozgová žľaza hypofýza. Tá vylučuje iný hormón TSH, ktorého množstvo sa zvýši vtedy, akonáhle začne štítna žľaza produkovať menej tyroxínu a trijódtyronínu. Naopak aj sa hodnoty spomenutých hormónov zvýšia, hypofýza automaticky zníži tvorbu TSH.
Ideálne hodnoty hormónov T3, T4 a TSH v krvi:
- T3 = 3,5 – 6,5 pmol/ liter
- T4 = 12,0 – 22 pmol/ liter
- TSH = 0,5 – 5,0 mIU/ liter
Pri zvýšenej produkcii hormónov štítnej žľazy ide o hypertyreózu. Zníženú tvorbu hormónov zas nazývame hypotyreóza. Obe tieto ochorenia je možné odhaliť krvným rozborom pri návšteve endokrinológa. Keby ho ale vyhľadať?
Medzi príznaky zvýšenej funkcie štítnej žľazy patrí:
- Poruchy spánku
- Nervozita
- Poruchy pozornosti
- Úbytok hmotnosti
- Svalová slabosť
- Návaly tepla
- Trasenie končatín
- Svrbenie kože
- Dýchavičnosť pri námahe
- Búšenie srdca
- Nevoľnosť
- Hnačka
- Poruchy menštruačného cyklu
Okrem uvedených príznakov sa hypertyreóza môže prejaviť i problémami s očami. Typické je slzenie očí, pocity pálenia a rezanie očí či ich mierne vypúlenie.
Medzi príznaky zníženej funkcie štítnej žľazy patrí:
- Zmena veľkosti štítnej žľazy
- Únava
- Slabosť, malátnosť
- Spomalenie motoriky a mimiky
- Zimomravosť
- Suchá pokožka
- Spomalená psychika i sklony k depresii
- Opuchy rúk či očných viečok
Pozor! Významnou príčinou zníženej funkcie štítnej žľazy je i nedostatok jódu! „Tyroxín je hormón štítnej žľazy, ktorý v sebe obsahuje štyri atómy jódu. Bez jódu neexistuje ani tento hormón. To znamená tvorba tyroxínu je závislá na jóde,“ vysvetľuje endokrinológ MUDr. Dluholucký.
Prevencia a liečba
Znížená funkcia štítnej žľazy je ochorenie, pri ktorom sú pacienti závisí na liekoch, ktorými kompenzujú deficit tyroxínu a trijódtyronínu. Ide o stav, ktorý nie je možné vyliečiť.
Ak však pacient trpí zvýšenou funkciou, môže mu endokrinológ nasadiť medikamentóznu liečbu, ak ani po niekoľkých rokoch nezaberá, je možné chirurgické odstránenie štítnej žľazy. Aj v tomto prípade je potrebné nahrádzať hormóny liekmi doživotne. Pri správnej prevencii, včasnej diagnostike a správnej liečbe je možné zbaviť sa spomenutých ťažkostí bez akýchkoľvek následkov.
Vedeli ste, že? Vyššie riziko ochorení štítnej žľazy majú ľudia s pozitívnou rodinou anamnézou a pacienti trpiaci cukrovkou, celiakiou, anémiou.
Ak chcete prispieť k správnemu fungovaniu vašej štítnej žľazy, môžete začať pravidelným prísunom jódu, ktorý je stavebnou jednotkou hormónov štítnej žľazy. Do jedálnička by sa mali zaradiť jodidovanú soľ, morské ryby a iné plody mora. Menšie množstvo jódu sa nachádza i v ovocí, strukovinách a obilninách.
Ešte efektívnejšie a jednoduchšie ho však doplníte JODIS®, ktorý sa jednoducho dávkuje a užíva. Aj vďaka nemu ľahko dodáte vášmu organizmu potrebnú dennú dávku jódu, ktorá by u dospelých mala predstavovať hodnotu 100 až 200μg.