Orgán ukrývajúci sa v krku je nevyhnutný pre ľudské telo. Štítna žľaza je dôležitá, pretože produkuje hormóny ovplyvňujúce celý rad procesov, má metabolický účinok, pôsobí na svalstvo, kardiovaskulárny systém, nervový systém a stimuluje rast a vývoj.
Štítna žľaza patrí medzi endokrinné žľazy s vnútorným vylučovaním. Bežne ju nevidíme, no v puberte alebo pri rôznych ochoreniach sa môže zväčšiť až do takých rozmerov, že je viditeľná voľným okom. V tomto orgáne sa uskutočňuje zložitý proces tvorby hormónov, ako sú tyroxín a tryjódtyronín. Pri tvorbe hormónov musí štítna žľaza vychytať jódové molekuly z krvia vytvárať si zásoby na niekoľko mesiacov. Zaujímavé je, že počas tehotenstva si už štítna žľaza plodu vytvára takú rezervu, z ktorej dieťa čerpá až pol roka po narodení.
Ľudské telo si nevie samo jód vytvoriť, preto je dôležité ho do tela dostávať z potravín aj koncentrovanou formou. Jód je najviac zastúpený v rybách, riasach a v našich suchozemských potravinách sa dá nájsť napríklad v cibuli. Obsah jódu v potravinách závisí od koncentrácie jódu v pôde. Podľa smerníc WHO je odporúčaný denný príjem jódu u dospelého jedinca150 mikrogramov. Na metabolizmus štítnej žľazy majú vplyv viaceré vážne stavy – operácie či ochorenia, napríklad ochorenia srdca, stres, pobyt na lôžku, hladovanie a užívanie liekov.
Odborníci varujú pred nízkou hladinou jódu a rizikom zhoršenej funkcie štítnej žľazy hlavne u tehotných a kojacich žien. Tie patria do skupiny s potrebou zvýšeného denného príjmu. V prvom trimestri je plod zásobovaný výlučne hormónmi matky. Vážnym problémom v tehotenstve môže byť slabo zásobovaný organizmus a nedostatočný príjem jódu. Takýto deficit spôsobuje duševné, rastové a metabolické poruchy, zvyšuje riziko predčasného pôrodu, vrodené vývojové anomálie a môže stáť aj za potratmi a novorodeneckou úmrtnosťou. Správne fungovanie štítnej žľazy sa kontroluje u každého novorodenca. 4. – 5. deň po narodení sa robí screening, počas ktorého sa aktívne vyhľadávajú vrodené hypotyreózy. Preto odborníci apelujú na zvýšený príjem jódu počas celého obdobia tehotenstva a materstva.
Zvýšenou produkciou hormónov štítnej žľaze je charakteristická hypertyreóza, ktorá postihuje päťkrát viac ženy a v dôsledku nesprávnej funkcie a nadbytku hormónov dochádza k zdravotným problémom ako vypadávaniu a lámaniu vlasov, zvýšeniu únavy, ochabnutiu svalstva, ale aj nervozite, podráždenosti, vysokému krvnému tlaku. V prípade príznakov netreba vyšetrenie u endokrinológa odkladať a čo najskôr podstúpiť liečbu. Ženy vo veku 40 až 55 rokov si mylne môžu príznaky zameniť s menopauzou.
Bežnou chorobou spojenou so štítnou žľazou a nedostatkom jódu v tele je hypotyreóza. Vzniká z nedostatku hormónov a je spôsobovaná nedostatočným zásobovaním plodu počas tehotenstva tyreoidálnymi hormónmi. Ďalším druhom je získanáhypotyreóza ako následok strumektómie (odstránenia štítnej žľazy), ožarovania či užívania liekov. Medzi príznaky sa radí zápcha, menštruačné problémy, ochabnutie svalstva, znížená teplota, tlak a plytké dýchanie.
Ďalšou skupinou ochorení sú zápaly, no ochorenia môžu prebiehať bezpríznakovo. Vyvolávajúcim činiteľom sú zväčša baktérie ako stafylokoky, streptokoky a v pokročilom štádiu sa prejavujú bolesťou v oblasti krku. Všetky diagnózy musí potvrdiť vyšetrujúci lekár, ktorý zhodnotí parametre zápalu a vyšetrí štítnu žľazu.
Nádory sa vyskytujú aj na štítnej žľaze a svojím bujnením sa môže nádor dostať aj do krvného a lymfatického obehu. Medzi príznaky sa radí zväčšenie lalokov žľazy, ťažkosti s dýchaním, tlak v oblasti krku, ťažkosti pri prehĺtaní či kašeľ. Terapia spočíva v odstránení buniek a následnej liečbe.
Ochorenie štítnej žľazy je druhým najčastejším ochorením žliaz s vnútorným vylučovaním hneď po cukrovke. Včasná diagnostika a vyšetrenie štítnej žľazy dokážu akékoľvek z ochorení podchytiť a stanovenie správnej liečby zlepší kvalitu života pacienta. Nepodceňujte užívanie jódu ani prehliadky u endokrinológov, hlavne ak sa vo vašej rodine vyskytujú dedičné problémy so štítnou žľazou.