Dojčenie: správne techniky, rady a tipy

Správne techniky kojenia, rady a tipy pre dojčiace matky

Význam dojčenia pre mamičku a dieťa

Každá mamička chce pre svoje dieťa len to najlepšie. Význam dojčenia je pre dieťa nepostrádateľný, okrem pokrytia biologických potrieb má vysoký vplyv na psychosociálny vývoj dieťaťa.

Mnohé zdravotnícke organizácie podnecujú mamičky k tomu, aby uprednostnili dojčenie pred kŕmením z fľašky. Ako hlavné výhody dojčenia vyzdvihujú:

Dojčenie a jeho význam

V dnešnej dobe niektoré matky nepripisujú už taký význam ,,poctivému“ dojčeniu alebo vplyvom okolností (psychika, nezávažné zdravotné problémy, pracovné povinnosti atď.) ,,vzdávajú“ dojčenie predčasne. Štatisticky skoro každá matka je schopná dojčiť. Len 2 matky  z 10 000 majú genetickú predispozíciu, že sa im mlieko za žiadnych podmienok nevytvorí.

Pokiaľ žena rodí cisárskym rezom, kolostrum sa môže spustiť neskôr. Netreba sa zľaknúť, správnou technikou sa dá laktácia rozbehnúť aj v tomto prípade. Je potrebné postupovať stálym prisávaním, prikladaním koža na kožu, dieťaťku nedávať fľašku a využiť laktačnú pomôcku, tzv. cievku. Dôležité je prisatie bábätka, ktoré pravidelným prikladaním dojčenie rozbehne.

 

Obsah a výhody materského mlieka

Materské mlieko je zložené z bielkovín, tukov, laktózy a minerálnych látok.

Bielkoviny

Žiaden iný cicavec nemá vo svojom materskom mlieku taký malý počet bielkovín, ako človek. Napriek tomu je to dostačujúce a bielkoviny sú ideálne využiteľné. Medzi špecifické bielkoviny, ktoré sa nikde inde netvoria a nenachádzajú, patria: kazeín, laktalbumín a laktoglobulín. Ďalej obsahuje bielkoviny s obrannými látkami ako imunoglobulín A. Ten sa pitím dostáva do črevného traktu a pôsobí protinfekčne a protizápalovo.

Tuky

Pokrývajú energetickú spotrebu dieťaťa a do ich zúžitkovania zasahujú esenciálne mastné kyseliny, napr. kyselina linolová. Taktiež je tu prítomný aj cholesterol. Vďaka vysokému obsahu (zastúpený trikrát viac v materskom ako v kravskom mlieku) sa ho organizmus naučí spracovávať.

Mliečne cukry (laktóza)

Laktóza pôsobí ako zdroj energie, na správny vývin mozgu a pankreasu. Obsahuje až 14 druhov cukrov (oproti tomu kravské mlieko len 2 a aj tie nevie telo človeka dobre spracovať, lebo mu chýbajú enzýmy na ich štiepenie).

Minerálne látky

Vápnik je využiteľný až na 80 percent. Jeho zásoby má dieťa nahromadené až do jedného roka života.

Medzi výhody materského mlieka patrí:

Materské mlieko a význam jódu počas dojčenia

Materské mlieko delíme na mledzivo, prechodné mlieko a zrelé materské mlieko.

Mledzivo (kolostrum)

Začína sa tvoriť už niekoľko dní pred pôrodom do 4. – 5. dňa po pôrode. Obvykle má žltkastú farbu, je hustejšie, má menej tuku a cukru. Oproti zrelému materskému mlieku však obsahuje väčšie množstvo bielkovín. Okrem vitamínu A sa tam nachádza aj magnézium, ktoré napomáha k črevnej peristaltike a tým dieťa vylúči svoju prvú stolicu (tzv. smolku). Súčasťou kolostra sú aj rastové faktory, ktoré napomáhajú k vyzretiu sliznice čriev.

Prechodné mlieko

Okolo 6. – 7.dňa po pôrode sa mledzivo mení na prechodné mlieko. Je o niečo svetlejšie, ale hustota mu pomaly klesá.

Zrelé materské mlieko

Po dvoch týždňoch materské mlieko dozreje – je riedke, sfarbením až domodra a priehľadné. Má veľa vitamínov typu B.

 

Hlavné zásady pri dojčení

Jednou z hlavných zásad dojčenia je neobmedzovať jeho dĺžku a frekvenciu, dojčiť tak často a dlho, ako si dieťa žiada.

Zo začiatku ide z prsníka tzv. predné mlieko. Tým, že je menej výživné, uspokojuje predovšetkým smäd dieťaťa. Po cca 10 minútach nastupuje už výživnejšie, tzv. zadné mlieko. Obsahuje štyrikrát viac tukov ako predné a podmieňuje priberanie. Preto správne dojčiť znamená nechať dieťa minimálne 15 minút ,,cucať“ prsník.

Čo sa týka frekvencie kojenia, nevadí, že sa intervaly môžu stať nepravidelné. Čím dlhšie budete dojčiť, tým viac rozpoznáte, kedy je dieťa hladné. Odporúča sa ale, aby čas medzi dvoma dojčeniami nepresiahol viac ako 6 hodín.

Aspoň v prvých dvoch týždňoch sa snažte o striedanie prsníkov pri jednom dojčení. Podporujete tak rozvoj laktácie a zabezpečujete pravidelné vyprázdňovanie prsníkov.

Dojčenie, hlavné zásady a správne techniky

Existujú aj obdobia tzv. ,,rastových špurtov“, kedy dieťa intenzívnejšie rastie. Vtedy má potrebu častejšie sa kŕmiť a môže byť aj nepokojnejšie na prsníku. Trvá to väčšinou len pár dní. Zvyčajne sa rastové špurty vyskytujú okolo 7. – 10. dňa, ďalej po 2 – 3 týždňoch, 4 – 6 týždňoch, v 3., 4., 6. a 9. mesiaci. Aj tu však platí, že je to veľmi individuálne. Nie je vôbec potrebné dokrmovať dieťa umelým mliekom. Skôr sa zamerajte na seba, pretože môžete pociťovať väčší hlad, smäd alebo únavu. Dbajte na dostatok zdravej výživu a oddychu.

Hlavne u prvorodičiek (ale nie len u nich) sa môžu pri začiatkoch dojčenia vyskytnúť určité špecifické problémy. Tu je pár rád, ako správne postupovať:

Problémy, ktoré sa môžu vyskytnúť u dojčených detí:

Problémy, ktoré sa môžu objaviť u dojčených detí

Odporúčané polohy pri dojčení

Existuje veľa polôh dojčenia. Každej matke môže byť komfortnejšie dojčiť v inej polohe. Vždy je dôležité, aby boli príjemné matke aj dieťaťu a aby sa v nich dieťatko dokázalo správne prisať. Keď si už vy aj dieťa zvyknete na dojčenie, zvládnete ho nakŕmiť takmer v každej polohe. Aj s vekom prichádza flexibilita, staršie dojčatá sa vedia prisať často v celkom zábavnej polohe.

Poloha dojčenia v ľahu

Veľa matiek obľubuje dojčenie v polohe, keď ležia. Je to praktické najmä počas nočného kojenia, alebo keď si jednoducho potrebuje žena oddýchnuť. Najčastejšie vyzerá poloha v ľahu tak, že žena si ľahne na bok. Hlavu by si ste si nemali podopierať rukou, nech nehrozí ,,seknutie“ v krčnej chrbtici a nech si viete prípadne aj pospať. Bábätku treba poskytnúť dostatočný priestor v oblasti vášho bruška, preto posuňte panvu čo najviac dozadu. Dieťa by malo byť čo najnižšie pod prsníkom, hlavu mať v miernom záklone, aby sa ho noštekom nedotýkalo. Taktiež dajte pozor, aby aj ono ležalo na boku, nie na chrbte a hlavičku malo vytočenú smerom k prsníku.

Poloha dojčenia posediačky

Môže mať veľa podôb, napríklad bábätko leží priečne na predlaktí a v dlani pridŕžate jeho hlavičku. Využívajte túto polohu hlavne pri bolestivých bradavkách, môžete tak lepšie sledovať správne prisatie. Ďalšia alternatíva je mať dieťa na predlaktí, ktoré si pripažíte k vášmu boku a dieťa má nožičky smerom za vaším chrbtom. Mamičky dvojičiek by tak vedeli nakŕmiť obidve deti súbežne. Alebo dieťa môže piť vo vzpriamenej polohe dojčenia, kedy je hlavička, chrbátik a zadoček v jednej línii, je však ťažké pozorovať správne prisatie a mamička musí byť mierne naklonená, nech dieťa ,,nepridúša“.

 

Ako sa stravovať počas dojčenia

Materské mlieko obsahuje väčšinu výživných látok, preto do 6 mesiacov nie je potrebné špeciálne dokrmovanie. Jediné, čo dieťatku môže chýbať, je vitamín D, ktorý sa mu ale predpisuje vo forme kvapiek už od druhého týždňa života.

Ženy, ktoré dojčia, by mali jesť vyváženú stravu s dostatkom bielkovín, vápnika, železa a vitamínov. Pre správne fungovanie vášho tela aj tela dieťaťka je dôležité prijímať vitamín D a jód. Vitamín D získavame hlavne zo slnka, no doplniť do tela dostatok jódu nie je také jednoduché, keďže sa vyskytuje najmä v rybách, morských živočíchoch a samozrejme v jodidovanej soli. Množstvo mamičiek však zo zdravotných dôvodov obmedzuje slnenie, konzumáciu rýb či nadmerné solenie, preto je v tomto prípadne vhodné investovať aj do výživových doplnkov.

Do jedálnička môžete zaradiť viac celozrnných potravín, orechov, zeleniny, ovocia a mlieka, syrov či vajíčok. Pozor na konzumáciu rýb, netreba to preháňať napríklad s makrelami kvôli obsahu olova. Samozrejmosťou je vyhýbanie sa alkoholu a cigaretám, mastným jedlám, ťažko stráviteľným jedlám, silne korenistým jedlám.

Aj v oblasti stravy existovali určité mýty, ktoré však už neplatia. Dojčiaca matka sa nemusí vyhýbať všetkej zelenine na ,,K“, citrusovým plodom, strukovinám či zelenine so šupkou. Platí tu zásada ,,všetko s mierou“. Ani tieto potraviny bábätku neuškodia, naopak, rozmanitá strava podporuje jeho imunitu.

Určite nie je vhodné začínať s diétou v období dojčenia – ,,ochudobňujete“ dieťa o výživné látky a taktiež seba, lebo na tvorbu mlieka potrebujete veľa energie a obmedzením stravy sa dostaví únava a malátnosť. Energiu získavajte najmä z čerstvých potravín s vysokým obsahom vitamínov, pozor na cukry zo sladkostí.

Veľmi dôležitý je aj pitný režim. Nemá však zmysel piť nadmerné množstvo vody. Vyhýbajte sa vodám, ktoré majú vyšší obsah sodíka, alebo obsahujú konzervačné látky.

Čo sa týka kofeínu, stále prevláda názor, že matky by sa mali vyhýbať pitiu kávy kvôli možnej nespavosti u detí. V rôznych štúdiách však bolo preukázané, že káva sa len vo veľmi malej miere dostáva do mlieka a pri dávke do 300 mg kofeínu denne nezistili, že by tieto deti spali horšie ako detí matiek, ktoré kávu vylúčili úplne.

Na podporu tvorby mlieka môžete využiť rôzne čajové zmesi (napríklad z fenyklu, rasce, medovky). Naopak, pozor na čaje zo šalvie a mäty – znižujú totiž tvorbu mlieka.

Správna technika dojčenia

Dbajte na správnu techniku dojčenia, pretože ak je nesprávna, môže byť jednou z hlavných príčin tzv. laktačnej krízy – nedostatku materského mlieka.

Pri prvom prisatí novorodenca sa odporúča sedieť vzpriamene a chrbát mať opretý. Ak je treba, môžete si položiť vankúš na kolená, aby bolo dieťa v správnej výške. Správna technika nasmerovania hlavičky dieťaťa by mala vyzerať tak, aby brada smerovala k prsníku a jazyk bol pod bradavkou. Prikladajte dieťa otočené bruškom k vám, aby ležalo naboku a nemuselo otáčať celú hlavu k prsníkom. Ak dieťa plače, najprv ho ukľudnite. V plači dieťa môže zle uchopiť bradavku a teda dojčenie by bolo neefektívne. Zasuňte prsníkovú bradavku dostatočne hlboko, aby dieťa stláčalo celý dvorec. Dieťa by sa nemalo dotýkať nosom prsníka. Dieťa ďasnami zviera dvorec a tým stláča vývody mliečnej žľazy. Ak by vám cucalo len samotnú bradavku, mlieko by netieklo a spôsobilo by len zbytočné rany na bradavke.

Dieťa sa správne dojčí vtedy, keď má z vášho zorného uhla čeľuste široko otvorené a ústa plné prsníka. Ďalším znakom správnej techniky dojčenia je to, keď sa mu uši mierne pohybujú a počujete, že pregĺga.

Dĺžka jedného kŕmenia je veľmi individuálna a záleží aj od veku dieťaťa. Skončite, keď pocítite, že dieťa už neťahá, alebo zaspáva na prsníku. Neťahajte mu bradavku nasilu z úst, zbytočne by ste si ju mohli poraniť. Ako trik pomôže, že mu jemne vsuniete do úst špičku malíčka a keď sa zovretie uvoľní, vytiahnite bradavku.

 

Dokedy dojčiť a ako ukončiť dojčenie

Odborníci na otázku ,,dokedy dojčiť“ rozhodne odporúčajú plne dojčiť prvých 6 mesiacov životaďalej pokračovať v dojčení spoločne s podávaním ďalších potravín ako doplnok stravy aspoň do veku 2 rokov. Dnes už nie je ničím neobvyklým dojčiť deti do veku vypadávania mliečnych zúbkov, alebo dokedy dieťa samé pochopí, že už sa dojčiť nepotrebuje. Z časového hľadiska, alebo pre komfort mamičky, sa viaceré ženy vzdávajú kojenia omnoho skôr. Avšak pokiaľ chcete urobiť pre zdravie svojho dieťaťa maximum, odporúčame dojčiť minimálne 6 mesiacov až dva roky.

Po prvom polroku dieťaťu postupne pridávate tuhú stravu, keďže začína potrebovať vyššie množstvo určitých živín (najmä vitamín B a D, železo alebo zinok). Naďalej však viac ako 93 % kalórií získava z materského mlieka. Ešte aj do 16 mesiacov môže mlieko poskytovať až polovicu kalórií. Zavedením príkrmov sa časom dojčenie vytesní – väčšina mamičiek prejde na dojčenie len pred spánkom.

Ukončiť dojčenie nemusíte ani v prípade bežných ochorení, ako je chrípka, horúčka, zvracanie či hnačka. Báť sa, že dieťa cez materské mlieko od vás ochorie, je mylné. Dieťa si práve takýmto spôsobom vytvorí viac protilátok, ktoré znižujú riziko rovnakej choroby. Dôležité je ale dbať na zvýšenú hygienu, hlavne umývať si ruky pred a po každom dojčení. Len v prípade závažnejších ochorení, ako sú osýpky, tuberkulóza alebo rakovina, je potrebné z hľadiska prevencie dojčenie ukončiť.

Stáva sa, že niekedy dieťa samo odmietne prsník. Ide o prirodzené ukončenie dojčenia. Keďže dieťa je zvyknuté prsník vyhľadať nie len kvôli hladu, ale aj upokojeniu a pocitu bezpečia, vo väčšine prípadov to môže byť veľmi zdĺhavý proces. Niektoré deti sa preto samé odstavia až vo veku  4 – 5 rokov.

Po ukončení dojčenia môžete mať pocit, že sa vám prsníky nalievajú. Snažte sa ich neodstriekavať, alebo si odstriekajte len také množstvo mlieka, aby ste nemali nepríjemný pocit naliatych pŕs. Ak by ste to robili dlhšie, je možné, že by ste práve naopak stimulovali tvorbu mlieka. Ak to dodržíte, väčšinou o niekoľko dní sa tvorba sama zastaví. Taktiež postupným ukončením a vynechávaním dojčenia sa prsia prirodzene prestanú plniť mliekom a nehrozí vám tak upchatie mliekovodu či zápal prsníka.

Ak vám však dojčenie z akéhokoľvek dôvodu vyhovuje, pokračujte v ňom ako dlho uznáte za vhodné. To platí, aj keď plánujete nastúpiť do práce, alebo dieťa plánujete dať do jaslí či škôlky.

Najnovšie štúdia dokazujú, že výživné hodnoty materského mlieka aj po prvom, či druhom roku sa zachovávajú, dokonca niektorých výživných látok môže obsahovať ešte viac.

Zdieľať príspevok

Najnovšie informácie o zdraví, imunite, rozhovory s odborníkmi či rady pre budúce aj čerstvé mamičky nájdete v našom newslettri
Jodis koncentrát odporúča Slovenská endokrinologická spoločnosť

EnviroVital s.r.o.
Pod Stráňou 41
974 09 Banská Bystrica
ev@envirovital.sk

Na tejto stránke používame cookies na zbieranie informácií a štatistík o návštevnosti, informácie o výkone a používaní stránky, a poskytovanie funkcionality pre sociálne médiá. Všetky užívateľské IP adresy sú anonymizované Zobraziť viac
Nastavenie Cookies
Potvrdiť
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Aktívny
Uložiť nastavenia
Jodis koncentrát online poradňa

PORADŇA