Význam jódu pre ľudský organizmus - JODIS koncentrát

Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

VÝZNAM JÓDU
Staňte sa našim fanúšikom na Facebooku


Jód je stopový prvok, ktorý potrebuje štítna žľaza k riadeniu mnohých metabolických pochodov v tele. Pri nedostatku jódu organizmus stráca svojho koordinátora. Človek s jódovým deficitom môže prijať veľké množstvo potravinových doplnkov alebo vitamínov, avšak s minimálnym efektom, pretože telo nebude vedieť, kam má účinné látky alokovať, a bez úžitku ich močom vylúči preč z tela.

Prirodzeným zdrojom jódu sú morské ryby a riasy. Napríklad losos obsahuje sedemkrát viac jódu ako maslo alebo syr a makrela dodá telu trinásťkrát viac potrebného prvku ako bravčové mäso. Jedálniček mnohých Slovákov sa však prikláňa skôr k vnútrozemským potravinám.

NEDOSTATOK JÓDU OSLABUJE IMUNITU
Poruchou štítnej žľazy trpia päťkrát viac žien ako mužov, pričom riziko ochorenia sa zvyšuje s pribúdajúcim vekom. U starších žien ide až o 15 percent populácie. Väčšina ľudí nerieši, či kupuje soľ s obsahom jódu alebo nie. Navyše po otvorení kilogramového balenia alebo jeho narušení začne jód zo soli vyprchávať a po mesiaci už ho obsahuje len minimum. Príznakom vyprchania jódu zo soli je taktiež jej vlhnutie.

Vhodné je teda doplniť jód pomocou výživových doplnkov. Akonáhle človek začne pravidelne užívať doplnky obohatené o jód, začne mať viac energie, lepšiu pamäť a schopnosť lepšie sa koncentrovať. Zároveň sa mu spevnia nechty, prestanú vypadávať vlasy a výrazne sa zrýchli spaľovanie tukov. Metabolizmus s dostatočným prísunom jódu pracuje rýchlejšie a efektívnejšie, telo presne vie, čo a ako robiť, napríklad sacharidom už tak ľahko nedovolí premeniť sa na tuk a ukladať sa.

VÝZNAM JÓDU PRE ĽUDSKÝ ORGANIZMUS
Pri pomalšom tempe života pred šesťdesiatimi rokmi stačilo ľudskému organizmu k zdraviu 50 mikrogramov jódu denne, dnes vyžaduje štvornásobok. Podobne dramaticky, súčasne so zrýchľovaním životného štýlu, vzrástla početnosť civilizačných chorôb. Depresia, chronická únava a náhle fyzické prejavy starnutia bývajú často prvým varovaním pred vážnymi zdravotnými problémami. Telu chýbajú dôležité stopové prvky a chradne.

Spotreba jódu stúpa úmerne s hektikou nášho života. Sme ako automobily, ktoré vo vyššej rýchlosti spotrebujú viac paliva. Ide hlavne o stres, neustále riešenie problémov a každodenný zhon. Psychická a fyzická záťaž kladie na organizmus vysoké nároky a bez dostatočného množstva jódu, ktorý skrz štítnu žľazu riadi mnohé biochemické procesy a metabolizmus, to nemôže zvládnuť.

Organizmus je vinou jódového deficitu unavený a opotrebovaný, čo dáva poznať aj navonok - naberaním váhy, suchou pokožkou, vypadávaním vlasov, opuchmi a lámavosťou nechtov. U detí sa nedostatok jódu prejavuje poruchami učenia, pomalými reflexmi a zlým sústredením. Deti a tehotné a dojčiace ženy patria medzi najohrozenejšie skupiny. Tieto rizikové skupiny by mali jód užívať pravidelne. Najviac jódu obsahujú morské ryby a morské riasy, také pochutiny však v jedálničku slovenského stravníka väčšinou chýbajú. Odborníci preto odporúčajú vyvážiť potreby organizmu doplnkom stravy.

Jód je stavebným kameňom dlhého vitálneho života a jeho nedostatok veľmi pravdepodobne ovplyvňuje vznik mnohých novodobých civilizačných chorôb. Na území Slovenskej republiky sa jód v prirodzenom prostredí takmer nevyskytuje, a zvýšená spotreba jódu sa tak saturuje umelo jodizovanou soľou a mliečnymi výrobkami. Vážne riziko endemického kreténizmu, ktoré ohrozovalo populáciu pred zavedením jodizačného programu, bolo síce eliminované, ale nízky prísun jódu v bežnej strave stále pretrváva. Bez pomoci jódu sa organizmus horšie vysporadúva s každodennou záťažou, rýchlejšie starne a ľahšie podlieha chorobám. Naši pradedovia si na prostatu začali sťažovať v sedemdesiatich rokoch, dnes už rovnaké problémy trápia tridsiatnikov. Podobne sa situácia zmenila u žien, ktoré trpia rakovinou prsníka alebo krčka maternice. Civilizačné ochorenia sa v súčasnosti u ľudí prejavujú oveľa častejšie a skôr, než by mali.

Vplyvy nedostatku jódu sa môžu na ľudskom organizme prejaviť až po niekoľkých rokoch. Najprv sa zväčšuje štítna žľaza, ktorej zväčšenie je do určitej miery reverzibilné. Nevratné zmeny v štruktúre štítnej žľazy, teda jej uzlová prestavba, vznikajú až po čase. Nezvratné následky má tiež nedostatok jódu v období tehotenstva a v detskom veku, kedy ovplyvňuje vývoj plodu a dieťaťa.

 
JODIS KONCENTRÁT ::: www.jodis.sk
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky