Riziká nedostatku jódu v období tehotenstva - JODIS koncentrát

Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

VÝZNAM JÓDU
Staňte sa našim fanúšikom na Facebooku


V období tehotenstva a dojčenia sa zvyšujú nároky organizmu na vitamíny a stopové prvky potrebné pre správny vývoj plodu. Jedným z najdôležitejších stopových prvkov je JÓD. Je dlhodobo známe, že jodopenie (nedostatok jódu v organizme) matky vedie k závažným poruchám priebehu tehotenstva a vývoja plodu. Dôsledkom nedostatku jódu v tehotenstve, alebo v období dojčenia, môže byť poškodenie mozgu buď vyvíjajúceho sa plodu, alebo už narodeného dieťaťa. Toto poškodenie vedie k poruche psychických funkcií a môže končiť až mentálnou retardáciou. Môže dôjsť aj k poruchám telesného rastu a vývoja orgánov.

Typické sú poruchy vývoja kostry a srdcové chyby. Aj mierny nedostatok jódu a ľahké zníženie funkcie štítnej žľazy ovplyvní vývoj CNS (centrálneho nervového systému) doživotne. Napríklad pri miernom nedostatku jódu klesne inteligencie (IQ index sa môže znížiť o 7 - 13 bodov). Navyše stúpa riziko porúch v ďalšom priebehu života.

Nepriaznivé dôsledky nedostatku
jódu v tehotenstve:
[1]

✓ potrat
✓ predčasný pôrod
✓ poruchy vývoja placenty
✓ poruchy laktácie
✓ ohrozenia vývoja mozgu a CNS
✓ výskyt vrodených vád
✓ zníženie inteligencie
✓ hyperaktivita

ICCIDD* ODPORÚČA:
Užívať JODIS koncentrát na možné vyriešenie jódového deficitu,
príčin mentálnej retardácie a poškodenia mozgu

* (International Council for Control of Iodine Deficiency Disorders)Na zvýšenej potrebe jódu v tehotenstve sa podieľa vyvíjajúci sa plod dvoma základnými mechanizmami:

  • spotrebováva hormóny štítnej žľazy, ktoré získava z organizmu matky cestou placentárneho obehu.

  • štítna žľaza plodu začína zhruba od 12. - 14. týždňa gravidity produkovať hormóny štítnej žľazy. K tomu samozrejme potrebuje dostatok jódu, ktorý získava takisto z materského obehu.


Tehotné ženy potrebujú zvýšené množstvá jódu. Od 12. týždňa tehotenstva potrebuje nenarodené dieťa jód pre vlastnú štítnu žľazu. Jód je dôležitý najmä pre vývin mozgu dieťaťa. [2]

AKO TO CELÉ FUNGUJE?
Štítna žľaza vychytáva z tela jód, z ktorého následne tvoria dva, pre organizmus nevyhnutné hormóny Tyroxín (T4) a trijódtyronínom (T3). Tieto dva tyreoidálnej hormóny (najmä T3) sú nevyhnutné pre vyvíjajúci sa plod, ale aj pre organizmus všeobecne. T3 patrí medzi hormóny, ktoré pôsobia priamo v bunke a preto ovplyvňujú väčšinu procesov v organizme. Hormóny štítnej žľazy všeobecne urýchľujú všetky metabolické deje, zvyšujú produkciu voľných mastných kyselín a ich oxidácii, sú nevyhnutné pre správnu diferenciáciu tkanív počas vývoja organizmu. Veľmi dôležité sú účinky na vývoj CNS. Už v ranom embryonálnom vývoji sú v mozgu prítomné receptory pre hormóny štítnej žľazy.

ODPORÚČANÁ DENNÁ DÁVKA JÓDU:

  • Tehotné ženy 250 mikrogramov / deň

  • Dojčiace ženy 250 mikrogramov / deň


[1]   
Iodine status worldwide, WHO Global Database on Iodine Defi ciency Department of Nutrition for Health and Development, World Health Organization, Geneva 2004
[2]   
http://primar.sme.sk/c/4116789/vyziva-tehotnej-zeny.html
[3]   
World Health Organization, United Nations Children´s Fund, International Council for the Control of Iodine Defi ciency Disorders. Assessment of iodine defi ciency disorders and monitoring their elimination. A guide for programme managers,3rd ed. Geneva, Switzerland: WHO, 2007

 
JODIS KONCENTRÁT ::: www.jodis.sk
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky