Jód a štítna žľaza - JODIS koncentrát

Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

VÝZNAM JÓDU
Staňte sa našim fanúšikom na Facebooku

Štítna žľaza je zodpovedná za mnoho dôležitých úloh, ktoré ovplyvňujú chod celého organizmu. Kým pracuje tak, ako má, vôbec o nej nevieme. Problémy sa začnú v momente, keď dôjde k výkyvom jej činnosti.

„Štítna žľaza je síce veľkosťou malý orgán, ale dôležitý pre kvalitný život. Syntetizujú sa v nej hormóny štítnej žľazy, tyroxín a trijódtyronín, ktoré sú nevyhnutné pre život. Laicky ich môžeme prirovnať k pohonnej látke pre auto. Ak ich je málo, motor je nevýkonný, pomalý, naopak, ak ich je veľa, tak je príliš rýchly. Hormóny štítnej žľazy ovplyvňujú prakticky všetky bunky v tele, všetky systémy ako trávenie, srdcovo-cievny systém, reprodukčný a nervový systém, kvalitu kože a svalov.
Poruchy štítnej žľazy patria vo svete medzi najčastejšie ochorenia a len jej zníženou činnosťou trpí viac ako dvesto miliónov ľudí, predovšetkým žien. Ide o ochorenie, ktoré sa vyskytuje častejšie u žien ako u mužov, a to v pomere 10:2. Väčšina endokrinných ochorení postihuje predominantne ženy, príčina nie je presne známa, predpokladá sa, že je to účinkom estrogénov, čiže ženských pohlavných hormónov, súvisí to aj s vyšším výskytom autoimunitných ochorení u žien. Za posledné desaťročie došlo k vzostupu autoimunitných ochorení štítnej žľazy, ktoré sa prejavujú pozitivitou protilátok proti štítnej žľaze a neskôr aj poruchou jej funkcie.

Funkciu štítnej žľazy zistíme stanovením hormónov v krvi, teda hladiny voľného tyroxínu a voľného trijódtyronínu, ako aj hladiny regulačného hormónu z hypofýzy – tyreostimulačného hormónu (TSH). Na potvrdenie alebo vylúčenie autoimunitných ochorení štítnej žľazy stanovujeme hladiny protilátok proti štítnej žľaze. Súčasťou vyšetrenia je aj ultrasonografické vyšetrenie, ktoré umožní exaktne zistiť jej veľkosť, štruktúru a prítomnosť uzlov alebo cýst. Pri podozrení na malígne ochorenie sa robí biopsia pod ultrasonografickou kontrolou na cytologické vyšetrenie

Pre správnu funkciu štítnej žľazy je dôležitý jód. Jeho nedostatok spôsobuje pokles tvorby tyreoidálnych hormónov a účinkom regulujúceho hormónu TSH z hypofýzy dochádza k nárastu objemu štítnej žľazy, to znamená k vzniku strúm."

Doc. MUDr. Soňa Kiňová , PhD., endokrinologička z I. internej kliniky LFUK a UNB.

 
JODIS KONCENTRÁT ::: www.jodis.sk
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky